Kočka a 4 mýty o parazitech

12.01.2015 17:20

Pravidelnou ochranu před parazity se nevyplácí podceňovat. Jaké jsou nejčastější omyly, které jsou rozšířené mezi chovateli?
 
 
„Naši kočku není třeba chránit proti parazitům, je jen doma a paraziti tak zvíře ohrozit nemohou.“
 
I kočky, které chováme ve svých domovech a staly se nedílnou součástí naší rodiny, musíme chránit proti parazitům. Vajíčka blech na svém oděvu může přinést i člověk chovající doma zvíře. I kočkám v domácnostech se může stát, že snědí např. vajíčka červů. Ta mohou být schovaná v nepatrné hromádce půdy, kterou si přineseme domů na botách. Kočky velmi rády olizují různé předměty. Ty na sobě mohou nést právě stopy parazitů. Proto je důležité je pravidelně ošetřovat proti vnějším parazitům a také je odčervovat 1 x za 3 měsíce (např. přípravky řady Drontal, které lze zakoupit u veterinářů i v lékárnách).
 
 „Mohu použít na psa i kočku stejné antiparazitikum? Přípravek bude působit na stejné parazity, u psa zabírá, tak by měl fungovat i u kočky.“
 
Ne vždy tomu tak je. Je třeba dávat si velký pozor na to, o jaký typ přípravku se jedná. Existují totiž antiparazitární přípravky, které jsou určeny pouze pro psy a pro kočky mohou být toxické. Současně jsou vyráběny přípravky, které pomohou od parazitů jak psovi, tak kočce.
 
„Kočku jsme jednorázově odblešili a není tedy potřeba dalších opatření k prevenci před blechami.“
 
Jedná se o jeden z velmi častých chybných úsudků. V momentě, kdy kočku jednorázově odblešíme, zbavili jsme se parazitů pouze na omezený čas. V průběhu dalších týdnů a měsíců totiž postupně v okolním prostředí dochází k dovylíhnutí vývojových stádií blech. Za několik týdnů je tak zvíře opět zablešené a spolu s ním může být zamořen třeba i domov. Z tohoto důvodu je nutná kontinuální péče a prevence před blechami. Nezbytné je pravidelné aplikování antiparazitárních přípravků. Např. antiparazitární obojek může kočku před vnějšími parazity a tedy i blechami ochránit až po dobu 8 měsíců. (např. Foresto s účinností až 8 měsíců).
 
„Žádné vnitřní parazity u své kočky nepozoruji, mělo by tedy být vše v pořádku.“
 
Právě vnitřní parazité jsou bohužel velmi nenápadným a často až neviditelným nepřítelem. V okolí zvířete totiž škodí ve velmi nenápadné formě – v podobě infekčních vajíček. Ta se do okolí zvířete dostávají prostřednictvím trusu infikovaného psa či kočky. Tato vajíčka jsou pouhým okem neviditelná – měří méně jak desetinu milimetru. Navíc představují hrozbu trvající až několik let, po něž jsou schopna v okolním prostředí přežívat, aniž by se zmenšovala jejich infekčnost. Je-li kočka parazity infikována, výsledkem mohou být třeba škrkavky v jejím těle. Ty mohou dorůstat až do délky 5 až 15 cm. Proto je nezbytné ochranu nepodceňovat a pravidelně zvíře odčervovat.
 
Text: MVDr. Václav Bartoš
Veterinární klinika ZooVET, Hradec Králové
Zdroj: https://www.moje-kocka.cz/zdravi-a-nemoci/4-myty-o-parazitech-657.html
Fotoarchiv Sphynx Cattery Mutiny,CZ

Zpět

Kontakt

Sphynx Cattery Mutiny,CZ Sandra Lamichová
Ostrava

+420.603975205

Copyright © 2012 | Sphynx Cattery MUTINY,CZ

Tvorba www stránek zdarmaWebnode