Gen I pro stříbřitost

29.04.2014 11:41

 

Dominantní podoba genu I (inhibitor) zabraňuje ukládání pigmentu do části chlupu a způsobuje tak stříbřitost části chlupu kočky. Podle délky stříbřité části chlupu rozeznáváme několik typů stříbřitosti:

Kouřová kočka - kočka bez kresby (non aguti) kde je stříbřitá jen první třetina chlupu
Stříbřitá s kresbou - kočka s kresbou a část chlupu stříbřitá
Stínovaná - kočka s kresbou a 2/3 chlupu stříbřité
Závojová (činčila) - kočka s kresbou a 7/8 chlupu stříbřité
U koček stínovaných a závojových je podíl barvy oproti stříbru tak malý, že kresba není znatelná. Pokud je stříbro přítomno u koček červené barvy, nazývají se kameo - závojové kameo a stínované kameo.

I - dominantní alela pro stríbřitou barvu
i - recesivní alela pro nestříbřitost

II - kočka je stříbřitá
Ii -kočka je stříbřitá a nese vlohu pro nestříbřitost
ii - kočka není stříbřitá 

Křížení dvou stříbrných koček s vlohou pro nestříbřitost  I i
I Ii Ii
i Ii ii

Dvěma stříbrným kočkám s vlohou pro nestříbřitost se může narodit nestříbrné kotě. Někdy se u takovýchto koťat projeví kresba a zároveň teplejší (zlatý) tón základní barvy, tato koťata se nazývají zlatá.


Dědičnost zlaté barvy není ještě dobřě prozkoumána, má se za to, ze ji způsobují polygeny. Zlato je recesivní a může se projevit pouze pokud je kočka s kresbou. Polygen pro zlato pak způsobí, že u zlaté kočky s kresbou, např. zlatá černě mramorovaná, je základní barva teplejší (zlatá) než u černě mramorované kočky bez polygenu pro zlato. Jak jsme uvedly, zlatá barva je recesivní, takže kočka může nést vlohu pro zlatou barvu, aniž by sama byla zlatá. To je také důvod, proč se v chovech střibřitých koček objevují zlatá koťata.
 

 

 

Zpět

Kontakt

Sphynx Cattery Mutiny,CZ Sandra Lamichová
Ostrava

+420.603975205

Copyright © 2012 | Sphynx Cattery MUTINY,CZ

Tvorba www stránek zdarmaWebnode